Hegn ved Pan American Games i 2011



Al den viden, som mennesket har opsamlet gennem århundreder om Hegn ved Pan American Games i 2011, er nu tilgængelig på internettet, og vi har samlet og arrangeret den for dig på den mest tilgængelige måde. Vi ønsker, at du hurtigt og effektivt kan få adgang til alt det om Hegn ved Pan American Games i 2011, som du ønsker at vide, at din oplevelse er behagelig, og at du føler, at du virkelig har fundet de oplysninger om Hegn ved Pan American Games i 2011, som du søgte.

For at nå vores mål har vi gjort en indsats for ikke kun at få de mest opdaterede, forståelige og sandfærdige oplysninger om Hegn ved Pan American Games i 2011, men vi har også sørget for, at sidens design, læsbarhed, indlæsningshastighed og brugervenlighed er så behagelige som muligt, så du kan fokusere på det væsentlige, nemlig at kende alle de data og oplysninger, der er tilgængelige om Hegn ved Pan American Games i 2011, uden at skulle bekymre dig om andet, det har vi allerede taget hånd om for dig. Vi håber, at vi har nået vores mål, og at du har fundet de oplysninger, du ønskede om Hegn ved Pan American Games i 2011. Så vi byder dig velkommen og opfordrer dig til at fortsætte med at nyde oplevelsen af at bruge scientiada.comZ.

Hegn ved XVI Pan American Games
Hegn piktogram.svg
Venue Multipurpose Gymnasium
Datoer 24. oktober - 29. oktober
konkurrenter 154 fra 15 nationer
« 2007
2015 »

Fægtning konkurrencer på de 2011 Pan American Games i Guadalajara vil blive afholdt fra den 24. oktober til at 29. oktober på Multipurpose Gymnasium . Alle 12 begivenheder står på skemaet, hvilket betyder, at alle holdbegivenheder vil blive konkurreret, efter at de er vendt tilbage til kun olympiske begivenheder i 2007.

Medaljer resume

Medaljebord

  *    Værtsnation ( Mexico )

Rang Nation Guld Sølv Bronze Total
1  Forenede Stater 11 3 0 14
2  Canada 1 4 3 8
3  Venezuela 0 3 5 8
4  Mexico * 0 1 2 3
5  Chile 0 1 0 1
6  Brasilien 0 0 3 3
 Cuba 0 0 3 3
8  Argentina 0 0 1 1
 Panama 0 0 1 1
Totaler (9 nationer) 12 12 18 42

Mænds begivenheder

Begivenhed Guld Sølv Bronze
Individuelle épée
Weston Kelsey
 Amerikas Forenede Stater
Ruben Limardo
 Venezuela
Silvio Fernández
 Venezuela
Reynier Henriquez
 Cuba
Team épée
 De Forenede Stater  (USA)
Soren Thompson
Weston Kelsey
Cody Mattern
Gerek Meinhardt
 Venezuela  (VEN)
Silvio Fernandez
Francisco Limardo
Ruben Limardo
Jhon Perez
 Canada  (CAN)
Tigran Bajgoric
Igor Gantsevich
Vincent Pelletier
Etienne Turbide
Individuelle folie
Alexander Massialas
 Amerikas Forenede Stater
Felipe Alvear
 Chile
Antonio Leal
 Venezuela
Guilherme Toldo
 Brasilien
holdfolie
 De Forenede Stater  (USA)
Miles Chamley-Watson
Alexander Massialas
Gerek Meinhardt
 Canada  (CAN)
Etienne Turbide
Anthony Prymack
Nicolas Teisseire
Tigran Bajgoric
 Brasilien  (BRA)
Fernando Scavasin
Heitor Shimbo
Guilherme Toldo
Renzo Agresta
Individuelle sabre
Philippe Beaudry
 Canada
Timothy Morehouse
 Amerikas Forenede Stater
Hernan Jansen
 Venezuela
Joseph Polossifakis
 Canada
Holdsabel
 De Forenede Stater  (USA)
Benjamin Igoe
Timothy Morehouse
James Williams
 Canada  (CAN)
Joseph Polossifakis
Philippe Beaudry
Vincent Couturier
Anthony Prymack
 Brasilien  (BRA)
Renzo Agresta
William De Moraes
Tywilliam Pacheco
Heitor Shimbo

Kvinders begivenheder

Begivenhed Guld Sølv Bronze
Individuelle épée
Kelley Hurley
 Amerikas Forenede Stater
Courtney Hurley
 Amerikas Forenede Stater
Elida Aguero
 Argentina
Yamirka Rodriguez
 Cuba
Team épée
 Amerikas Forenede Stater  (USA)
Lindsay Campbell
Courtney Hurley
Kelley Hurley
 Canada  (CAN)
Sherraine Schalm
Ainsley Switzer
Sandra Sassine
Daria Jorqera
 Mexico  (MEX)
Alexandra Avena
Andrea Millan
Alejandra Teran
Alely Hernandez
Individuelle folie
Lee Kiefer
 Amerikas Forenede Stater
Nzingha Prescod
 Amerikas Forenede Stater
Monica Peterson
 Canada
Nataly Michel
 Mexico
holdfolie
 De Forenede Stater  (USA)
Lee Kiefer
Nzingha Prescod
Doris Willette
Ibtihaj Muhammad
 Canada  (CAN)
Alanna Goldie
Monica Peterson
Kelleigh Ryan
Sandra Sassine
 Venezuela  (VEN)
Mariana Gonzalez
Johanna Fuenmayor
Yulitza Suarez
Maria Martinez
Individuelle sabre
Mariel Zagunis
 Amerikas Forenede Stater
Alejandra Benitez
 Venezuela
Eileen Grench
 Panama
Yaritza Goulet
 Cuba
Holdsabel
 De Forenede Stater  (USA)
Ibtihaj Muhammad
Mariel Zagunis
Dagmara Wozniak
Lindsay Campbell
 Mexico  (MEX)
Ursula Gonzalez
Angelica Aguilar
Angelica Larios
Alejandra Teran
 Venezuela  (VEN)
Alejandra Benitez
Yulitza Suarez
Maria Blanco
Patricia Contreras

Tidsplan

Alle tidspunkter er Central dagslystid ( UTC-5 ).

Dag Dato Start Afslut Begivenhed Fase
Dag 11 Mandag 24. oktober 2011 09:00 14:40 Kvinders individuelle folie indledende
Mænds individuelle épée indledende
18:50 21:15 Kvinders individuelle folie Semifinaler / finaler
Mænds individuelle épée Semifinaler / finaler
Dag 12 Tirsdag den 25. oktober 2011 09:00 14:20 Kvinders individuelle sabel indledende
Mænds individuelle folie indledende
18:50 21:15 Kvinders individuelle sabel Semifinaler / finaler
Mænds individuelle folie Semifinaler / finaler
Dag 13 Onsdag 26. oktober 2011 09:00 14:20 Kvinders individuelle épée indledende
Mænds individuelle sabel indledende
18:50 21:15 Kvinders individuelle épée Semifinaler / finaler
Mænds individuelle sabel Semifinaler / finaler
Dag 14 Torsdag 27. oktober 2011 08:30 17:50 Kvindelig holdfolie Kvartal / semifinale / bronzemedaljekamp
Herreteam épée Kvartal / semifinale / bronzemedaljekamp
18:50 21:00 Kvindelig holdfolie finaler
Herreteam épée finaler
Dag 15 Fredag 28. oktober 2011 08:30 17:30 Kvinders hold sabel Kvartal / semifinale / bronzemedaljekamp
Herrehold folie Kvartal / semifinale / bronzemedaljekamp
18:50 21:50 Kvinders hold sabel finaler
Herrehold folie finaler
Dag 16 Lørdag 29. oktober 2011 08:30 17:30 Kvinders hold épée Kvartal / semifinale / bronzemedaljekamp
Herrehold sabel Kvartal / semifinale / bronzemedaljekamp
18:50 21:50 Kvinders hold épée finaler
Herrehold sabel finaler

Kvalifikation

En NOC kan deltage i op til 3 atleter pr. Våben ( épée , folie eller sabel ), hvis den har kvalificeret sig til holdbegivenheden, og 1 atlet pr. Hvis den ikke har det.

De syv øverste hold på Pan American Championship i 2010 i San Jose , Costa Rica plus er vært for Mexico i hver holdbegivenhed kvalificerer tre atleter til hver respektive holdbegivenhed og to atleter til den enkelte begivenhed til det pågældende våben. Også dette mesterskab kvalificerede de to bedste atleter pr. Begivenhed til den enkelte begivenhed, hvis landet ikke havde kvalificeret sig gennem holdbegivenheden.

Deltagende nationer

Nation Mænd Kvinder Atleter
Individuel Épée Team Épée Individuel folie Holdfolie Individuel saber Team Saber Individuel Épée Team Épée Individuel folie Holdfolie Individuel saber Team Saber
 Argentina 1 2 x 2 x 2 x 2 x 13
 Brasilien 2 x 2 x 2 x 2 x 2 x 15
 Canada 2 x 2 x 2 x 2 x 2 x 1 16
 Chile 2 x 2 x 2 x 2 x 2 x 15
 Colombia 2 x 1 4
 Costa Rica 1 1
 Cuba 2 x 2 x 2 x 2 x 2 x 2 x 18
 Dominikanske republik 1 1 2 x 5
 El Salvador 2 x 1 1 1 6
 Guatemala 1 1
 Mexico 2 x 2 x 2 x 2 x 2 x 2 x 18
 Panama 2 x 3
 Puerto Rico 1 2 x 1 5
 Forenede Stater 2 x 2 x 2 x 2 x 2 x 2 x 18
 Venezuela 2 x 2 x 2 x 2 x 2 x 2 x 18
I alt atleter 18 24 18 24 18 24 18 24 18 24 18 24 156
Samlede NOC'er 10 8 10 8 10 8 10 8 10 8 10 8 15 NOC'er

Referencer

Opiniones de nuestros usuarios

Christine Andresen

Jeg fandt artiklen om Hegn ved Pan American Games i 2011 meget nyttig, Tak

Ane Munk

God artikel om Hegn ved Pan American Games i 2011

Mathias Johansen

For dem som mig, der søger oplysninger om Hegn ved Pan American Games i 2011, er dette et meget godt valg., God artikel om Hegn ved Pan American Games i 2011, Godt indlæg

Andreas Buch

Tak for dette indlæg om Hegn ved Pan American Games i 2011