Fægtning ved sommer



Al den viden, som mennesket har opsamlet gennem århundreder om Fægtning ved sommer, er nu tilgængelig på internettet, og vi har samlet og arrangeret den for dig på den mest tilgængelige måde. Vi ønsker, at du hurtigt og effektivt kan få adgang til alt det om Fægtning ved sommer, som du ønsker at vide, at din oplevelse er behagelig, og at du føler, at du virkelig har fundet de oplysninger om Fægtning ved sommer, som du søgte.

For at nå vores mål har vi gjort en indsats for ikke kun at få de mest opdaterede, forståelige og sandfærdige oplysninger om Fægtning ved sommer, men vi har også sørget for, at sidens design, læsbarhed, indlæsningshastighed og brugervenlighed er så behagelige som muligt, så du kan fokusere på det væsentlige, nemlig at kende alle de data og oplysninger, der er tilgængelige om Fægtning ved sommer, uden at skulle bekymre dig om andet, det har vi allerede taget hånd om for dig. Vi håber, at vi har nået vores mål, og at du har fundet de oplysninger, du ønskede om Fægtning ved sommer. Så vi byder dig velkommen og opfordrer dig til at fortsætte med at nyde oplevelsen af at bruge scientiada.comZ.

Denne artikel beskriver kvalifikationsfasen til hegn ved sommer-OL 2020 (udskudt til 2021 på grund af COVID-19-pandemien ). Kvalifikationen var primært baseret på Fédération Internationale d'Escrime (FIE) Official Ranking, med yderligere individuelle pladser til rådighed ved fire zonekvalificerende turneringer.

Til holdbegivenhederne kvalificerede 8 hold sig til hvert stævne. Hvert hold skal bestå af 3 fægtere, med en fjerde suppleant. De øverste 4 rangerede hold kvalificerede sig. Det næstbedst rangerede hold fra hver zone (Afrika, Amerika, Europa og Asien-Oceanien) kvalificerede sig også, så længe det var placeret i top 16. Hvis en zone ikke har noget hold placeret mellem femte og sekstende, er bedst placerede nation, der ikke allerede er kvalificeret, blev valgt uanset zone.

Ved individuelle begivenheder kvalificerer de 3 fægtere fra holdbegivenheden sig automatisk til individuel konkurrence. Yderligere 6 pladser vil blive tildelt baseret på ranglisten (ignorerer fægtere fra lande med holdkvalifikationer og kun i betragtning af de bedste fægtere fra hvert land): de 2 bedste fægtere fra hver af Europa og Asien-Oceanien og top 1-fægteren fra Afrika og Amerika. 4 flere pladser (1 pr. Zone) vil blive tildelt gennem zonekvalificerende turneringer; kun lande uden en kvalificeret fægter i en begivenhed vil være berettiget til at deltage i disse zonekvalificerende turneringer.

Værtslandet har ret til 8 kvotepladser for individuelle fægtere ud over dem, der er kvalificerede i ovenstående mekanisme, med respekt for den maksimale kvote for atleter pr. Land (3 pr. Våben). Hvis nok af disse pladser vil blive brugt til at bringe antallet af deltagere til en enkelt begivenhed til 3, vil værtslandet også deltage i den tilsvarende holdbegivenhed, hvilket bringer antallet af hold til 9. Ubenyttede værtslandspladser, hvis der er enhver, vil blive tildelt andre lande gennem FIE -universalitetskvoten og trepartskommissionen.

Den franske fægter Daniel Jérent kvalificerede sig i første omgang til at hegne ind til individuelle og teamepee -begivenheder, men blev forbudt at deltage på grund af en positiv urintest for et forbudt produkt. Jérent blev erstattet af Romain Cannone , der skal konkurrere i de to begivenheder, hvor Jérent blev deltaget, og Ronan Gustin blev tilbagekaldt som en holdafløser . Cannone ville senere vinde den enkelte begivenhed.

Amerikanske Alen Hadzic kvalificerede sig oprindeligt til at indhegne holdepee på Team USA som udskiftningsatlet. Men han blev suspenderet på grund af seksuel forseelse fra at konkurrere fra United States Center for SafeSport ; han fik derefter sin suspension reduceret til en mindre sanktion af en voldgiftsmand.

Tidslinje

Begivenhed Dato Sted
FIE Officiel rangering cut-off 5. april 2021 -
Zonal Qualifier - Afrika 23. april 2021 Egypten Kairo
Zonal Qualifier - Europa 24. -25. April 2021 Spanien Madrid
Zonal Qualifier - Asien og Oceanien 25. -26. April 2021 Usbekistan Tashkent
Zonal Qualifier - Amerika 1. - 2. maj 2021 Costa Rica San Jose

Kvalifikationsoversigt

Nation Mænd Kvinder Total
Individuel Hold Individuel Hold
Épée Folie Sabel Épée Folie Sabel Épée Folie Sabel Épée Folie Sabel
 Algeriet 1 1 1 1 4
 Argentina 1 1
 Aserbajdsjan 1 1
 Brasilien 1 1 2
 Canada 1 3 1 Ja 3 1 Ja 9
 Chile 1 1
 Kina 3 1 1 Ja 3 1 3 Ja Ja 12
 Colombia 1 1
 Tjekkiet 1 1 2
 Egypten 1 3 3 Ja Ja 3 1 Ja 11
 Estland 3 Ja 3
 Frankrig 3 3 1 Ja Ja 1 3 3 Ja Ja 18
 Georgien 1 1
 Tyskland 3 3 Ja Ja 1 7
 Storbritanien 1 1
 Grækenland 1 1
 Hong Kong 3 Ja 3 Ja 6
 Ungarn 1 3 Ja 3 3 Ja Ja 10
 Indien 1 1
 Iran 3 Ja 3
 Italien 3 3 3 Ja Ja Ja 3 3 3 Ja Ja Ja 18
 Japan 3 3 3 Ja Ja Ja 1 3 3 Ja Ja 16
 Kasakhstan 1 1
 Kirgisistan 1 1
 Mexico 1 1
 Marokko 1 1
 Holland 1 1
 Peru 1 1
 Polen 3 1 Ja 4
 Rumænien 1 1 2
 ROC 3 3 3 Ja Ja Ja 3 3 3 Ja Ja Ja 18
 Sydkorea 3 1 3 Ja Ja 3 1 3 Ja Ja 14
 Senegal 1 1
 Singapore 1 1 2
 Spanien 1 1
 Schweiz 3 Ja 3
 Tunesien 1 1 1 1 3 Ja 7
 Kalkun 1 1
 Ukraine 3 Ja 1 1 5
 Forenede Stater 3 3 3 Ja Ja Ja 3 3 3 Ja Ja Ja 18
 Usbekistan 1 1 1 3
 Venezuela 1 1 2
I alt: 42 NOC'er 36 36 36 9 9 9 34 34 36 8 8 9 212

Mænds begivenheder

Mænds individuelle épée

Standard Steder Kvalificeret fægter
Medlemmer af kvalificerende hold 24  Yannick Borel  ( FRA )
 Alexandre Bardenet  ( FRA )
 Romain Cannone  ( FRA )
 Andrea Santarelli  ( ITA )
 Enrico Garozzo  ( ITA )
 Marco Fichera  ( ITA )
 Bohdan Nikishyn  ( UKR )
 Ihor Reizlin  ( UKR )
 Roman Svichkar  ( UKR )
 Max Heinzer  ( SUI )
 Benjamin Steffen  ( SUI )
 Michele Niggeler  ( SUI )
 Kweon Young-jun  ( KOR )
 Ma Se-geon  ( KOR )
 Park Sang-young  ( KOR )
 Jacob Hoyle  ( USA )
 Curtis McDowald  ( USA )
 Yeisser Ramirez  ( USA )
 Sergey Bida  ( ROC )
 Pavel Sukhov  ( ROC )
 Sergey Khodos  ( ROC )
 Dong Chao  ( CHN )
 Lan Minghao  ( CHN )
 Wang Zijie  ( CHN )
Top 2 individuelle AOR: Asien og Oceanien 2  Masaru Yamada  ( JPN )
 Ruslan Kurbanov  ( KAZ )
Top individuelle AOR: Afrika 1  Houssam Elkord  ( MAR )
Top individuelle AOR: Amerika 1  Rubén Limardo  ( VEN )
Top 2 individuelle AOR: Europa 2  Gergely Siklósi  ( HUN )
 Bas Verwijlen  ( NED )
Zonalturnering: Asien og Oceanien 1  Roman Petrov  ( KGZ )
Zonalturnering: Afrika 1  Mohamed El-Sayed  ( EGY )
Zonalturnering: Amerika 1  Marc-Antoine Blais Bélanger  ( CAN )
Zonalturnering: Europa 1  Jakub Jurka  ( CZE )
Værtsland mulighed 2  Kazuyasu Minobe  ( JPN )
 Koki Kano  ( JPN )
Total 36

Herrehold épée

Standard Steder Kvalificerede hold
Top fire i FIE's officielle holdrangering 4  Frankrig
 Italien
 Ukraine
 Schweiz
Tophold fra Asien og Oceanien i positionerne 516 1  Sydkorea
Tophold fra Amerika i positionerne 516 1  Forenede Stater
Tophold fra Europa i positionerne 516 1  ROC
Omfordeling af ubrugt teamkvote 1  Kina
Værtsland mulighed 1  Japan
Total 9

Mænds individuel folie

Standard Steder Kvalificeret fægter
Medlemmer af kvalificerende hold 24  Nick Itkin  ( USA )
 Alexander Massialas  ( USA )
 Gerek Meinhardt  ( USA )
 Enzo Lefort  ( FRA )
 Julien Mertine  ( FRA )
 Maxime Pauty  ( FRA )
 Daniele Garozzo  ( ITA )
 Alessio Foconi  ( ITA )
 Andrea Cassarà  ( ITA )
 Kirill Borodachev  ( ROC )
 Anton Borodachev  ( ROC )
 Vladislav Mylnikov  ( ROC )
 Cheung Ka Long  ( HKG )
 Ryan Choi  ( HKG )
 Cheung Siu Lun  ( HKG )
 Alaaeldin Abouelkassem  ( EGY )
 Mohamed Desouky  ( EGY )
 Mohamed Hassan  ( EGY )
 Maximilien Van Haaster  ( CAN )
 Alex Cai  ( CAN )
 Eli Schenkel  ( CAN )
 Peter Joppich  ( GER )
 Benjamin Kleibrink  ( GER )
 André Sanità  ( GER )
Top 2 individuelle AOR: Asien og Oceanien 2  Takahiro Shikine  ( JPN )
 Lee Kwang-hyun  ( KOR )
Top individuelle AOR: Afrika 1  Mohamed Samandi  ( TUN )
Top individuelle AOR: Amerika 1  Guilherme Toldo  ( BRA )
Top 2 individuelle AOR: Europa 2  Marcus Mepstead  ( GBR )
 Carlos Llavador  ( ESP )
Zonalturnering: Asien og Oceanien 1  Huang Mengkai  ( CHN )
Zonalturnering: Afrika 1  Salim Héroui  ( ALG )
Zonalturnering: Amerika 1  Diego Cervantes  ( MEX )
Zonalturnering: Europa 1  Alexander Choupenitch  ( CZE )
Værtsland mulighed 2  Toshiya Saito  ( JPN )
 Kyosuke Matsuyama  ( JPN )
Total 36

Herreholdsfolie

Standard Steder Kvalificerede hold
Top fire i FIE's officielle holdrangering 4  USA
 Frankrig
 Italien
 ROC
Tophold fra Asien og Oceanien i positionerne 516 1  Hong Kong
Tophold fra Afrika i positionerne 516 1  Egypten
Tophold fra Amerika i positionerne 516 1  Canada
Tophold fra Europa i positionerne 516 1  Tyskland
Værtsland mulighed 1  Japan
Total 9

Mænds individuelle sabel

Standard Steder Kvalificeret fægter
Medlemmer af kvalificerende hold 24  Gu Bon-gil  ( KOR )
 Kim Jung-hwan  ( KOR )
 Oh Sang-uk  ( KOR )
 Luca Curatoli  ( ITA )
 Luigi Samele  ( ITA )
 Enrico Berrè  ( ITA )
 Tamás Decsi  ( HUN )
 Áron Szilágyi  ( HUN )
 András Szatmári  ( HUN) )
 Benedikt Wagner  ( GER )
 Max Hartung  ( GER )
 Matyas Szabo  ( GER )
 Mojtaba Abedini  ( IRI )
 Ali Pakdaman  ( IRI )
 Mohammad Rahbari  ( IRI )
 Mohamed Amer  ( EGY )
 Ziad El-Sissy  ( EGY )
 Mohab Samer  ( EGY )
 Eli Dershwitz  ( USA )
 Daryl Homer  ( USA )
 Andrew Mackiewicz  ( USA )
 Kamil Ibragimov  ( ROC )
 Konstantin Lokhanov  ( ROC )
 Veniamin Reshetnikov  ( ROC )
Top 2 individuelle AOR: Asien og Oceanien 2  Xu Yingming  ( CHN )
 Kento Yoshida  ( JPN )
Top individuelle AOR: Afrika 1  Farès Ferjani  ( TUN )
Top individuelle AOR: Amerika 1  Shaul Gordon  ( CAN )
Top 2 individuelle AOR: Europa 2  Boladé Apithy  ( FRA )
 Sandro Bazadze  ( GEO )
Zonalturnering: Asien og Oceanien 1  Sherzod Mamutov  ( UZB )
Zonalturnering: Afrika 1  Akram Bounabi  ( ALG )
Zonalturnering: Amerika 1  José Quintero  ( VEN )
Zonalturnering: Europa 1  Iulian Teodosiu  ( ROU )
Værtsland mulighed 2  Kaito Streets  ( JPN )
 Tomohiro Shimamura  ( JPN )
Total 36

Herreholds sabel

Standard Steder Kvalificerede hold
Top fire i FIE's officielle holdrangering 4  Sydkorea
 Ungarn
 Italien
 Tyskland
Tophold fra Asien og Oceanien i positionerne 516 1  Iran
Tophold fra Afrika i positionerne 516 1  Egypten
Tophold fra Amerika i positionerne 516 1  Forenede Stater
Tophold fra Europa i positionerne 516 1  ROC
Værtsland mulighed 1  Japan
Total 9

Kvinders begivenheder

Kvinders individuel épée

Standard Steder Kvalificeret fægter
Medlemmer af kvalificerende hold 24  Lin Sheng  ( CHN )
 Sun Yiwen  ( CHN )
 Zhu Mingye  ( CHN )
 Aleksandra Jarecka  ( POL )
 Renata Knapik-Miazga  ( POL )
 Ewa Trzebiska  ( POL )
 Violetta Kolobova  ( ROC )
 Aizanat Murtazaeva  ( ROC )
 Yulia Lichagina  ( ROC )
 Choi In- jeong  ( KOR )
 Kang Young-mi  ( KOR )
 Song Se-ra  ( KOR )
 Kaylin Hsieh  ( HKG )
 Vivian Kong  ( HKG )
 Coco Lin  ( HKG )
 Katharine Holmes  ( USA )
 Courtney Hurley  ( USA )
 Kelley Hurley  ( USA )
 Rossella Fiamingo  ( ITA )
 Mara Navarria  ( ITA )
 Federica Isola  ( ITA )
 Julia Beljajeva  ( EST )
 Erika Kirpu  ( EST )
 Katrina Lehis  ( EST )
Top 2 individuelle AOR: Asien og Oceanien 2  Nozomi Sato  ( JPN )
 Malika Khakimova  ( UZB )
Top individuelle AOR: Afrika 1  Sarra Besbes  ( TUN )
Top individuelle AOR: Amerika 1  Nathalie Moellhausen  ( BRA )
Top 2 individuelle AOR: Europa 2  Ana Maria Popescu  ( ROM )
 Coraline Vitalis  ( FRA )
Zonalturnering: Asien og Oceanien 1  Kiria Tikanah  ( SGP )
Zonalturnering: Afrika 1  Ndeye Diongue  ( SEN )
Zonalturnering: Amerika 1  María Luisa Doig  ( PER )
Zonalturnering: Europa 1  Olena Kryvytska  ( UKR )
Total 34

Kvindehold épée

Standard Steder Kvalificerede hold
Top fire i FIE's officielle holdrangering 4  Kina
 Polen
 ROC
 Sydkorea
Tophold fra Asien og Oceanien i positionerne 516 1  Hong Kong
Tophold fra Amerika i positionerne 516 1  Forenede Stater
Tophold fra Europa i positionerne 516 1  Italien
Omfordeling af ubrugt teamkvote 1  Estland
Total 8

Kvinders individuel folie

Standard Steder Kvalificeret fægter
Medlemmer af kvalificerende hold 24  Inna Deriglazova  ( ROC )
 Adelina Zagidullina  ( ROC )
 Larisa Korobeynikova  ( ROC )
 Martina Batini  ( ITA )
 Arianna Errigo  ( ITA )
 Alice Volpi  ( ITA )
 Ysaora Thibus  ( FRA )
 Pauline Ranvier  ( FRA )
 Anita Blaze  ( FRA )
 Jacqueline Dubrovich  ( USA )
 Lee Kiefer  ( USA )
 Nicole Ross  ( USA )
 Sera Azuma  ( JPN )
 Yuka Ueno  ( JPN )
 Rio Azuma  ( JPN )
 Jessica Guo  ( CAN )
 Eleanor Harvey  ( CAN )
 Kelleigh Ryan  ( CAN )
 Fanni Kreiss  ( HUN )
 Flóra Pásztor  ( HUN )
 Kata Kondricz  ( HUN )
 Noha Hany  ( EGY )
 Yara Elsharkawy  ( EGY )
 Noura Mohamed  ( EGY )
Top 2 individuelle AOR: Asien og Oceanien 2  Jeon Hee-sook  ( KOR )
 Chen Qingyuan  ( CHN )
Top individuelle AOR: Afrika 1  Inès Boubakri  ( TUN )
Top individuelle AOR: Amerika 1  Saskia Loretta van Erven Garcia  ( COL )
Top 2 individuelle AOR: Europa 2  Leonie Ebert  ( GER )
 rem Karamete  ( TUR )
Zonalturnering: Asien og Oceanien 1  Amita Berthier  ( SGP )
Zonalturnering: Afrika 1  Meriem Mebarki  ( ALG )
Zonalturnering: Amerika 1  Katina Proestakis  ( CHI )
Zonalturnering: Europa 1  Martyna Jeliska  ( POL )
Total 34

Kvinders holdfolie

Standard Steder Kvalificerede hold
Top fire i FIE's officielle holdrangering 4  ROC
 Italien
 Frankrig
 USA
Tophold fra Asien og Oceanien i positionerne 516 1  Japan
Tophold fra Afrika i positionerne 516 1  Egypten
Tophold fra Amerika i positionerne 516 1  Canada
Tophold fra Europa i positionerne 516 1  Ungarn
Total 8

Kvinders individuel sabel

Standard Steder Kvalificeret fægter
Medlemmer af kvalificerende hold 24  Sofya Velikaya  ( ROC )
 Sofia Pozdniakova  ( ROC )
 Olga Nikitina  ( ROC )
 Martina Criscio  ( ITA )
 Rossella Gregorio  ( ITA )
 Irene Vecchi  ( ITA )
 Cecilia Berder  ( FRA )
 Manon Brunet  ( FRA )
 Charlotte Lembach  ( FRA )
 Choi Soo-yeon  ( KOR )
 Kim Ji-yeon  ( KOR )
 Yoon Ji-su  ( KOR )
 Qian Jiarui  ( CHN )
 Shao Yaqi  ( CHN )
 Yang Hengyu  ( CHN )
 Nadia Ben Azizi  ( TUN )
 Amira Ben Chaabane  ( TUN )
 Yasmine Daghfous  ( TUN )
 Eliza Stone  ( USA )
 Dagmara Wozniak  ( USA )
 Mariel Zagunis  ( USA )
 Anna Márton  ( HUN )
 Liza Pusztai  ( HUN )
 Renáta Katona  ( HUN )
Top 2 individuelle AOR: Asien og Oceanien 2  CA Bhavani Devi  ( IND )
 Misaki Emura  ( JPN )
Top individuelle AOR: Afrika 1  Nada Hafez  ( EGY )
Top individuelle AOR: Amerika 1  Gabriella Page  ( CAN )
Top 2 individuelle AOR: Europa 2  Theodora Goudoura  ( GRE )
 Olha Kharlan  ( UKR )
Zonalturnering: Asien og Oceanien 1  Zaynab Dayibekova  ( UZB )
Zonalturnering: Afrika 1  Kaouther Mohamed Belkebir  ( ALG )
Zonalturnering: Amerika 1  María Belén Pérez Maurice  ( ARG )
Zonalturnering: Europa 1  Anna Bashta  ( AZE )
Værtsland mulighed 2  Chika Aoki  ( JPN )
 Norika Tamura  ( JPN )
Total 36

Women's Team sabel

Standard Steder Kvalificerede hold
Top fire i FIE's officielle holdrangering 4  ROC
 Italien
 Frankrig
 Sydkorea
Tophold fra Asien og Oceanien i positionerne 516 1  Kina
Tophold fra Afrika i positionerne 516 1  Tunesien
Tophold fra Amerika i positionerne 516 1  Forenede Stater
Tophold fra Europa i positionerne 516 1  Ungarn
Værtsland mulighed 1  Japan
Total 9

Referencer

Opiniones de nuestros usuarios

Aase Knudsen

God artikel om Fægtning ved sommer

Tobias Mathiasen

Nogle gange, når man søger oplysninger på internettet om noget, finder man artikler, der er for lange og insisterer på at tale om ting, der ikke interesserer en. Jeg kunne godt lide denne artikel om Fægtning ved sommer, fordi den går lige til sagen og fortæller præcis det, jeg gerne vil have den til at gøre, uden at fortabe mig i ubrugelig information., Det er en god artikel om Fægtning ved sommer

Robert Graversen

Oplysningerne om Fægtning ved sommer er sandfærdige og meget nyttige. Godt

Tanja Larsson

Jeg havde brug for at finde noget anderledes om Fægtning ved sommer, ikke det typiske stof, man altid læser på internettet, og jeg kunne godt lide denne Fægtning ved sommer-artikel., Godt indlæg om Fægtning ved sommer