Felipe Solá



Al den viden, som mennesket har opsamlet gennem århundreder om Felipe Solá, er nu tilgængelig på internettet, og vi har samlet og arrangeret den for dig på den mest tilgængelige måde. Vi ønsker, at du hurtigt og effektivt kan få adgang til alt det om Felipe Solá, som du ønsker at vide, at din oplevelse er behagelig, og at du føler, at du virkelig har fundet de oplysninger om Felipe Solá, som du søgte.

For at nå vores mål har vi gjort en indsats for ikke kun at få de mest opdaterede, forståelige og sandfærdige oplysninger om Felipe Solá, men vi har også sørget for, at sidens design, læsbarhed, indlæsningshastighed og brugervenlighed er så behagelige som muligt, så du kan fokusere på det væsentlige, nemlig at kende alle de data og oplysninger, der er tilgængelige om Felipe Solá, uden at skulle bekymre dig om andet, det har vi allerede taget hånd om for dig. Vi håber, at vi har nået vores mål, og at du har fundet de oplysninger, du ønskede om Felipe Solá. Så vi byder dig velkommen og opfordrer dig til at fortsætte med at nyde oplevelsen af at bruge scientiada.comZ.

Felipe Solá
Felipe Solá 2019.jpg
Udenrigsminister og tilbedelse
På kontoret
10. december 2019 - 20. september 2021
Formand Alberto Fernández
Forud af Jorge Faurie
Efterfulgt af Santiago Cafiero
National stedfortræder
På kontoret
10. december 2007 - 10. december 2019
Valgkreds Buenos Aires
På kontoret
10. december 1991 - 31. januar 1993
Valgkreds Buenos Aires
Guvernør i Buenos Aires
På kontoret
3. januar 2002 - 10. december 2007
Vice guvernør Graciela Gianettasio (20032007)
Forud af Carlos Ruckauf
Efterfulgt af Daniel Scioli
Vice guvernør i Buenos Aires
På kontoret
10. december 1999 - 2. januar 2002
Guvernør Carlos Ruckauf
Forud af Rafael Romá
Efterfulgt af Graciela Gianettasio
Landbrugssekretær, husdyr og fiskeri
På kontoret
31. januar 1993 - 10. december 1999
Formand Carlos Menem
Forud af Marcelo Regúnaga
Efterfulgt af Gumersindo Alonso
På kontoret
8. juli 1989 - 10. december 1991
Formand Carlos Menem
Forud af Ernesto Figueras
Efterfulgt af Marcelo Regúnaga
Personlige detaljer
Født ( 1950-07-23 )23. juli 1950
Buenos Aires , Argentina
Politisk parti Justicialistparti
Andre politiske
tilhørsforhold
Fornyelsesfront (20132019)
Frente de Todos (2019 nu)
Ægtefælle
María Teresa González
( M.  1982-2003)

María Elena Cháves
( M.  2007)
Alma Mater Universitetet i Buenos Aires
Erhverv Landbrugsingeniør

Felipe Solá (født 23. juli 1950) er en argentinsk landbrugsingeniør og politiker. Han fungerede tidligere som guvernør i Buenos Aires -provinsen , fra 2002 til 2007, og som udenrigsminister og tilbedelse under præsident Alberto Fernández , fra 2019 til 2021.

Solá var også landbrugssekretær under Carlos Menems formandskab og fungerede som viceguvernør i Buenos Aires under Carlos Ruckauf indtil Ruckaufs fratrædelse i 2002. Fra 2007 til 2019 var han medlem af deputeretkammeret .

Tidligt liv og privatliv

Felipe Solá blev født i Buenos Aires og opvokset i det eksklusive Recoleta -kvarter. Solá tog eksamen fra University of Buenos Aires som landbrugsingeniør i 1981.

Efter endt uddannelse arbejdede Solá som universitetsprofessor, journalist og økonomirådgiver og forsker. Han blev gift med María Teresa González i 1982, og de fik to børn; parret blev skilt i 2003. Han mødte María Elena Cháves i La Plata i 2004, og de to har boet i hans hjem i Pilar siden 2007.

Tidlig politisk karriere

Solá blev udnævnt til landbrugsminister af Buenos Aires -provinsens guvernør Antonio Cafiero i 1987. Nyvalgt præsident Carlos Menem udnævnte ham til landbrugssekretær, husdyr og fiskeri i 1989, og i 1991 blev han valgt til det argentinske deputerkammer for Buenos Aires -provinsen på Justicialist Party -billetten.

Solá vendte tilbage til stillingen som landbrugssekretær under Menem i 1993 og blev i stillingen indtil 1998. Hans embedsperiode er bedst kendt for hans kontroversielle beslutning fra 1996 om at tillade dyrkning af GMO -soja i Argentina, godkendt blot 81 dage efter, at Monsanto ansøgte om en tilladelse.

Guvernør i Buenos Aires

Den 10. december 1999 blev han viceguvernør i Buenos Aires under Carlos Ruckauf og tiltrådte som guvernør den 3. januar 2002, da Ruckauf trådte tilbage for at blive udenrigsminister for midlertidig præsident Eduardo Duhalde efter det socioøkonomiske sammenbrud i 2001 .

Solá opgav sin politiske troskab til Duhalde, efter at præsident Néstor Kirchner gjorde det samme og tilpassede Kirchners ekspansionistiske politik. Som guvernør og blandt 9% økonomisk vækst hjalp hans støtte til kirchneristkandidater i hans provins under kampagnen for lovgivningsvalget i 2005 til at resultere i en jordskredsejr over Duhaldes fraktion og andre partier. Han stod med succes i spidsen for Kirchners Front for Victory -partiliste for sin provins kongreskandidater i 2007 , trådte tilbage som guvernør og vendte tilbage til kongressen.

Lovgivningsmæssige vilkår

Efter at have været afvist som kandidat til 2007 Front for Victory præsidentkandidat Cristina Fernández de Kirchner , blev Solá fremmedgjort fra kirchnerisme under den argentinske regeringskonflikt i 2008 med landbrugssektoren og forlod deres møde for at blive dissident Peronist . Forud for midtvejsvalget i 2009 sluttede han sig til Francisco de Narváez og Mauricio Macri i Unión PRO, en midter-højre koalition af andre dissident Peronister og det republikanske forslag (PRO) parti.

Solá blev en primær kandidat i august 2009 til præsident forud for valget i 2011 ; men manglende støtte trak han sig tilbage den 11. juni og godkendte Duhaldes Popular Union -billet, der gik til femtepladsen.

Senere sluttede han sig til Renewal Front , en centristisk peronistisk fraktion oprettet af Sergio Massa forud for midtvejsvalget i 2013 . Ligesom Solá havde Massa brudt med præsident Cristina Kirchner efter skatteforhøjelsen i landbrugseksporten i 2008, og fornyelsesfronten bestød Kirchners front for sejr i Buenos Aires-provinsen i 2013.

Solá løb for guvernør i Buenos Aires-provinsen i 2015 på Renewal Front-ledet United for en ny alternativ billet; men blev nummer tre (21%). Derefter stod han i spidsen for Massas partiliste i Buenos Aires-provinsen til midtvejsvalget i 2017 , kaldet 1País , men igen placeret på tredjepladsen (11%).

Han brød med Renewal Front og den 22. oktober 2018 sluttede han sig til fire andre Renewal Front kongresmedlemmer og fire allierede for at oprette Red por Argentina (RxA; "Network for Argentina"). Midt i en forværret økonomisk krise udtalte Solá, at hans mål var at fremme enhed mod Mauricio Macri -administrationen til valget i 2019 . Medlemspartierne i Red por Argentina ville senere slutte sig til den bredere Frente de Todos -koalition.

Ansættelse som udenrigsminister

Den 6. december 2019 blev det annonceret, at Solá ville blive den næste udenrigsminister og tilbedelse af Argentina i det kommende kabinet af præsident Alberto Fernández . Han tiltrådte embedet sammen med resten af kabinettet den 10. december 2019.

Solá blev erstattet af kabinetschef Santiago Cafiero den 20. september 2021 som en del af en omlægning af kabinettet efter regeringens dårlige fremvisninger ved primærvalget i lovgivningen i 2021

Referencer

eksterne links

Opiniones de nuestros usuarios

Mia Degn

Dette indlæg om Felipe Solá har givet mig et væddemål, hvad mindre end en god score., Korrekt

Torben Enevoldsen

Jeg finder det meget interessant, hvordan dette indlæg om Felipe Solá er skrevet, det minder mig om min skoletid. Sikke en dejlig tid, tak fordi du tog mig med tilbage til dem.

Ann Schmidt

Det er altid godt at lære noget. Tak for artiklen om Felipe Solá.