Felicjan Sawoj Skadkowski



Al den viden, som mennesket har opsamlet gennem århundreder om Felicjan Sawoj Skadkowski, er nu tilgængelig på internettet, og vi har samlet og arrangeret den for dig på den mest tilgængelige måde. Vi ønsker, at du hurtigt og effektivt kan få adgang til alt det om Felicjan Sawoj Skadkowski, som du ønsker at vide, at din oplevelse er behagelig, og at du føler, at du virkelig har fundet de oplysninger om Felicjan Sawoj Skadkowski, som du søgte.

For at nå vores mål har vi gjort en indsats for ikke kun at få de mest opdaterede, forståelige og sandfærdige oplysninger om Felicjan Sawoj Skadkowski, men vi har også sørget for, at sidens design, læsbarhed, indlæsningshastighed og brugervenlighed er så behagelige som muligt, så du kan fokusere på det væsentlige, nemlig at kende alle de data og oplysninger, der er tilgængelige om Felicjan Sawoj Skadkowski, uden at skulle bekymre dig om andet, det har vi allerede taget hånd om for dig. Vi håber, at vi har nået vores mål, og at du har fundet de oplysninger, du ønskede om Felicjan Sawoj Skadkowski. Så vi byder dig velkommen og opfordrer dig til at fortsætte med at nyde oplevelsen af at bruge scientiada.comZ.

Felicjan Sawoj Skadkowski
FSSkladkowski (HistoriaPolski str.247) .jpg
Felicjan Sawoj Skadkowski
28. premierminister i Polen
27. premierminister i Den Anden Republik
På kontoret
15. maj 1936 - 30. september 1939
Formand Ignacy Mocicki
Stedfortræder Eugeniusz Kwiatkowski
Forud af Marian Zyndram-Kociakowski
Efterfulgt af Wadysaw Sikorski
Edward Osóbka-Morawski (som premierminister i Folkerepublikken Polen )
Personlige detaljer
Født 9. juni 1885
Gbin , kongressen Polen
Døde 31. august 1962 (77 år)
London , Storbritannien
Hvilested Powzki kirkegård , Warszawa
Ægtefælle Jadwiga Szoll, Germaine Susanne Coillot, Jadwiga Doga-Mostowicz
Erhverv Læge , militærofficer
Priser Virtuti Militari
Militærtjeneste
Troskab  Polen
Filial/service Polske legioner
polske hær
År med service 19141939
Rang Generalmajor
Slag/krige Første Verdenskrig
Polsk -Sovjetkrig
Anden Verdenskrig

Felicjan Sawoj Skadkowski ( polsk udtale:  [flitsjan swavj skwatkfski] ; 9. juni 1885, Gbin - 31. august 1962 London ) var en polsk læge, general, frimurer og politiker, der fungerede som indenrigsminister og som Polens 28. premierminister før og ved Anden Verdenskrigs udbrud .

Skadkowski studerede medicin ved Jagiellonian University i Kraków og tog eksamen i 1911. Derefter arbejdede han som læge i Sosnowiec . Han kæmpede i de polske legioner i første verdenskrig og senere i den polsk -sovjetiske krig . I 1924 blev han som brigadegeneral udnævnt til chef for den polske militære sundhedstjeneste af Józef Pisudski . Efter Coup maj 1926, tjente Skadkowski som indenrigsminister, en post han bestred (med en kort pause) indtil juni 1931. Derefter blev han udnævnt viceminister for krig. Den 13. maj 1936 blev Skadkowski premierminister og indenrigsminister. Han var Polens længst fungerende premierminister i mellemkrigsårene , og hans kabinet varede i 3 år og 4 måneder indtil den 30. september 1939. Han var også den første polske protestant (en konvertit fra romersk katolicisme til calvinisme ), der havde denne stilling.

Mens han fungerede som premierminister, blev han forfærdet over den manglende sanitet i mange af Polens landsbyer og udstedte et dekret om, at enhver husstand i Polen skulle have en latrin i orden. Dette fik mange landsbyboere til at opføre træskure i deres baghave til dette formål, som efterfølgende er blevet kaldt "slawojkis". Efter den tyske invasion af Polen den 1. september 1939 flygtede han til Rumænien og blev interneret der. I 1940 tog han til Tyrkiet og derfra til Palæstina . I 1947 tog han til London , hvor han døde i 1962. Han blev begravet på Brompton Cemetery , London.

Tidlige år og studier

Sawoj Skadkowski blev født den 9. juni 1885 i Gbin , Kongressen i Polen , og blev opvokset i en familie med stærk patriotisk overbevisning. Hans far, Wincenty Skadkowski, der var dommer i Gbin, som en 16-årig kæmpede i januaroprøret mod tsaristiske tropper for frihed til at opdele Polen og efter opstandens nederlag blev tvunget til at tjene i den kejserlige russiske hær . Felicjan var et af seks børn: han havde en bror, Boywoj og fire søstre, Dobrosawa, Tomia, Mirosawa og yngste Wincencja, der døde som spæd. Oprindeligt havde hans forældre til hensigt at navngive ham Sawoj, men lokale sognepræster i Gbin gav ikke tilladelse til det, da et sådant navn ikke var opført i kirkebøger. Under omstændighederne fik drengen navnet Felicjan.

Skadkowski gik på en mellemskole i owicz og på en gymnasium i Kielce , hvor han aktivt protesterede og førte kampagne mod russificeringen af kongresriget (den russiske partition ) og germaniseringen af den preussiske deling af Polen. Efter eksamen, i 1904, studerede han medicin ved universitetet i Warszawa . Den 13. november 1904 deltog han i en patriotisk demonstration på Warszawas Grzybowski -plads . Han blev anholdt af zaristiske myndigheder og blev sendt til det berygtede fængsel i Pawiak . Efter en måned blev Skadkowski sendt tilbage til Kielce og underlagt politiovervågning. For at fortsætte studierne rejste han til det østrigske Galicien , og i marts 1906 sluttede han sig til medicinsk afdeling på Jagiellonian University i Kraków . Inden da blev han imidlertid i 1905 medlem af det polske socialistiske parti - revolutionær fraktion .

Den 15. februar 1909 giftede Felicjan sig med Jadwiga Szoll, med hvem han havde en søn ved navn Miosz (19111938). I 1911 tog Skadkowski eksamen fra universitetet som kirurg og gynækolog. I januar 1912 blev han ansat på klinikken hos professor Kadler og praktiserede sine færdigheder i Sosnowiec .

Polske legioner

Efter udbruddet af Første Verdenskrig sammen med en af arrangørerne af Rifle Association i Dbrowa -bassinet, Stanisaw Zwierzyski, sluttede han sig til de polske legioner, der var stationeret i Miechów den 13. august 1914. Oprindeligt tjente han som læge i 5. bataljon af 1. infanteriregiment. I denne periode mødtes han for første gang med den kommende statsoverhoved og polsk marskal , Józef Pisudski . Den 9. oktober 1914 blev Skadkowski udnævnt til andenløjtnant. Fra 20. december 1914 tjente han som overlæge ved 1. infanteriregiment. Den 1. januar 1915 blev han udnævnt til løjtnantlæge, men den 26. januar blev han overført til 3. bataljon i 1. infanteriregiment. Skadkowski blev hurtigt meget syg og blev transporteret til et hospital i den nærliggende by Kty .

Den 1. februar 1915 vendte Skadkowski tilbage til medicinsk militærtjeneste og blev udnævnt til læge for 1. bataljon ved 1. infanteriregiment. Derefter havde han fra 28. april til 7. maj 1915 stillingen som overlæge for 5. infanterienhed. Fra den 11. maj 1915 var han overlæge ved det 7. infanteriregiment. Den 10. maj 1915 blev han forfremmet til kaptajnlæge, og hans medicinske tjenester dækkede alle de polske legioner. I juli 1916 markerede han sig under slaget ved Kostiuchnówka . Fra 1. oktober 1916, efter opløsningen af det 7. infanteriregiment, blev Skadkowski overlæge for 5. infanterienhed.

Den 16. juli 1917 under ed -krisen blev Skadkowski, der officielt blev betragtet som et russisk emne, løsladt fra tjenesten i legionerne. Den 22. juli 1917 blev han interneret i Beniaminów og blev der indtil den 2. august 1918. Efter hans løsladelse arbejdede Skadkowski som læge ved Saturn -kulminen i byen Czelad .

Polske hær

I november 1918 afvæbnede Skadkowski, iført sin legionsuniform, tyske soldater i regionen Zagbie Dbrowskie . Som kaptajn overtog han kommandoen over den nyoprettede polske hær i området og havde kortvarig kommando over det militære distrikt Zagbie Dbrowskie. Den 3. februar 1919 blev Skadkowski udnævnt til stabschef for oberst Rudolf Tarnawski, kommandant for Bdzin Military District. Forfremmet til major blev han cheflæge for den nyoprettede 2nd Legions Infantry Division . Med denne enhed kæmpede han i den polsk -sovjetiske krig og indfangede Minsk i august 1919.

I efteråret 1919 blev Skadkowski udnævnt til overlæge for den operationelle gruppe af general Lucjan eligowski . Den 7. februar 1920 blev han udnævnt til stillingen som leder af den organisatoriske afdeling af Militærministeriets Medicinske Afdeling. Forfremmet til oberst, i august 1920 var han regeringsudsending for det polske Røde Kors . I januar 1921 blev Skadowski udnævnt til inspektør for medicinske enheder i den polske hær. Derefter rejste han til Frankrig for et kursus på École spéciale militaire de Saint-Cyr . I november 1924 var han en af de officerer, der meldte sig ud af aktiv tjeneste i generalernes såkaldte strejke ; officerernes fælles fratræden blev imidlertid afvist. Den 1. december 1924 blev Skadkowski forfremmet til brigadegeneral .

Mens han var i Frankrig, mødte han og blev forelsket i en fransk kvinde, Germaine Susanne Coillot. I 1925 konverterede han til calvinisme for at få en skilsmisse fra sin første kone Jadwiga Szoll. I januar 1926 giftede han sig med sin franske kærlighed, som ændrede hendes efternavn til Coillot-Skladkowska.

Under Coup maj , Skadkowski støttede Józef Pisudski , og den 13. maj 1926 Generelt Gustaw Orlicz-Dreszer udnævnte ham regeringens kommissær for Warszawa . Da han blev betragtet som en dygtig organisator, fik han til opgave at holde orden på gaderne i den polske hovedstad. Den 14. maj 1926 brød Skadkowskis politistyrke et kommunistisk stævne på Bank Square, Warszawa . Han forblev i posten som regeringskommissær indtil 1. oktober 1926, da han blev erstattet af Wadysaw Jaroszewicz.

Indenrigsminister

Officielt møde i voivodes i 1929. Skadkowski sidder ved siden af Kazimierz Bartel i centrum.

Den 2. oktober 1926 blev Skadkowski, der på det tidspunkt var kendt som en ivrig tilhænger af Józef Pisudski, udnævnt til indenrigsminister . Han tjente i denne post under tre statsministre: Pisudski, Kazimierz Bartel og Kazimierz witalski . Han undgik politisk slagsmål og var en dygtig og energisk administrator og arrangør. Den 27. marts 1928, under en session i Sejm (polske parlament), afbrød kommunistiske udsendinger og senatorer talen fra marskalk Pisudski og råbte sloganer mod regeringen. Skadkowski ledede personligt en politienhed, der beordrede betjentene til at tage kommunisterne ud af kammeret.

Sawoj forblev på sin post i over tre år indtil den 7. december 1929. Den 1. januar 1930 vendte han tilbage til de væbnede styrker og blev udnævnt til viceminister for militære anliggender og chef for hærens administration. Den 3. juni 1930 blev han minister for indenrigsanliggender igen. I det tidlige efterår samme år havde han tilsyn med pacificeringen af ukrainere i det østlige Galicien . Desuden underskrev han arrestationer af oppositionens stedfortrædere, som blev sendt til Brest -fæstningen efter Sejms opløsning (30. august 1930). Derefter deltog han i tilrettelæggelsen af det såkaldte Brest-valg .

Som minister, som var en læge af erhverv, var Skadkowski meget bekymret over den dårlige hygiejne på polske gårde og godser på landet. En af hans bekendtgørelser sagde, at udhuse skulle opføres i alle landsbyer i Polen. Som et resultat begyndte den polske befolkning at kalde dem "sawojki" efter Sawoj-Skadkowski.

Den 23. juni 1931 vendte Skadkowski tilbage til aktiv militærtjeneste og blev viceminister for militære anliggender og leder af hærens administration. Personligt var Felicjan Sawoj ekstremt tæt på Józef Pisudski, ofte inviteret med sin kone til marskalkens fester eller middage og var en af de første mennesker, der modtog den triste nyhed om hans uventede død i 1935. Den 19. marts 1931 blev Skadkowski forfremmet til rang som divisionsgeneral (genera dywizji) for den polske hær.

Polens premierminister

Premierminister Skadkowski adressering Kancelli medarbejdere på hans nominering, maj 1936

Efter Pisudskis død opdelte hans tilhængeres lejr sig i fraktioner, herunder tilhængere af præsident Ignacy Mocicki og dem, der favoriserede marskal Edward Rydz-migy . I foråret 1936 blev begge grupper enige om et kompromis og oprettede regeringen af premierminister Felicjan Sawoj-Skadkowski (15. maj 1936). Den 4. juni 1936 holdt Skadkowski en tale i parlamentet, hvor han erklærede, at han var nomineret til sin post af både præsidenten og marskalken. Blandt medlemmerne af hans regering var politikere fra forskellige fraktioner, såsom Eugeniusz Kwiatkowski og udenrigsminister Józef Beck . Skadkowski forsøgte selv at holde sig væk fra eventuelle politiske konflikter og koncentrerede sin indsats om at forbedre statsadministrationen, især politistyrker og civile tjenester. Han turnerede ofte i Polen, besøgte skoler, politistationer, fabrikker og gårde.

Som premierminister gav Skadkowski efter for antisemitisme , der i juni 1936 opfordrede til "økonomisk kamp" mod de polske jøder. Skadkowski modsatte sig anti-jødisk vold, men var ikke flittig med at bekæmpe den. Ved en gang at kommentere de "ubehagelige begivenheder" (formodentlig de mange tilfælde af fysisk vold mod jøder), hævdede han, at jøderne selv var skyld i deres mangel på forståelse for polske bønder, hvilket, ligesom jøderne selv, var stræber efter en højere levestandard. Under hans regering blev polske jøder i stigende grad isoleret fra samfundet , forarmet og dæmoniseret. Polske embedsmænd forfulgte ideen om jødisk emigration til Folkeforbundet og i bilaterale samtaler med Frankrig og andre relevante magter.

Den 12. januar 1939 svarede Skadkowski, at den polske regering var fast besluttet på at løse det jødiske problem "uden vold og chikaneri": "Det jødiske spørgsmål skal afregnes ikke med magt, men ved regeringssamarbejde med jødiske emigrationsforeninger . Skladkowski benægtede, at den "jødiske position i Polen" var dårlig og hævdede, at det var "uforeneligt med jødernes ønske om at pilgrimsrejse til Polen som til et mekka", som han erklærede at kunne afvises. Han henviste tilsyneladende til ønsket om, at polske jøder stod overfor udvisning fra Tyskland og Italien om at blive hjemsendt, hvilket Skadkowskis regering blokerede ved at nægte polsk statsborgerskab til jøder, der bor i udlandet.

Den 1. september 1939 kl. 16.30 modtog Skadkowski, der overnattede i komplekset i indenrigsministeriet, et telefonopkald fra Kraków, der informerede ham om den tyske invasion af Polen og et brutalt angreb i grænsebyen Chojnice . Den næste dag holdt han en tale i Sejmen og udtrykte sit håb om, at Polen ville besejre Det Tredje Rige og vinde krigen. Den 7. september klokken 2 forlod Skadkowski Warszawa mod øst. Efter at have tilbragt noget tid i uck , Woy , ankom han den 15. september til Kosów , nær grænsen til Rumænien . Den 17. september, da han hørte om den sovjetiske invasion af Polen , krydsede Skadkowski den rumænske grænse ved Czeremosz -broen nær Kuty . Den 30. september, interneret af den rumænske regering, trak han sig ud af posten som premierminister. Hans fratrædelse blev accepteret den 5. oktober 1939 af den nye eksilpræsident , Wadysaw Raczkiewicz .

Bor i eksil

Sawoj-Skadkowski blev først interneret hos andre medlemmer af hans regering i byen Slanic . I oktober 1939 blev han overført til Baile Herculane . Der sammen med Eugeniusz Kwiatkowski skrev han et brev til præsident Raczkiewicz (9. oktober), hvor han krævede tilladelse til at forlade Rumænien. Ny premierminister for den polske eksilregering , general Wadysaw Sikorski , nægtede at give tilladelsen. Desperat bad Skadkowski om at slutte sig til den polske hær i Frankrig, igen for at blive nægtet.

Da både Ungarn og Rumænien blev truet af Tyskland og Sovjetunionen, accepterede general Sikorski endelig en delvis evakuering af højtstående polske embedsmænd interneret i Rumænien. I juni 1940 fik Skadkowski lov til at tage til Frankrig, hvor hans kone boede. Den 24. juni, efter at have krydset Bulgarien , ankom han med tog til Istanbul i Tyrkiet . Der bad han igen om at slutte sig til den polske hær, men blev nægtet den 3. juli. Den 3. oktober 1940 sendte Skadkowski endnu et brev, denne gang til præsident Raczkiewicz, og endelig fik han Sikorskis tilladelse den 24. november.

I slutningen af 1940 blev Skadkowski sendt til reservecentret for den polske uafhængige karpatiske riflebrigade (general Stanislaw Kopaski ). Centret lå i Haifa , obligatorisk Palæstina , og Sawoj nåede det den 10. januar 1941. Den 25. januar blev han efter anmodning fra general Kordian Józef Zamorski udnævnt til sanitærinspektør for de lokale enheder i den polske hær. I begyndelsen af marts 1941 blev han udnævnt til militær udsending til det polske Røde Kors i Palæstina. I midten af 1941 sendte general Sikorski ham til Center for Army Generals i Tel Aviv , hvor Skadkowski tilbragte den resterende del af krigen sammen med Janusz Jdrzejewicz . I 1946 giftede han sig med Jadwiga Doga-Mostowicz, og i 1947 forlod han Palæstina til London , efter oprettelsen af den frie stat Israel .

Skadkowski var et aktivt medlem af polske emigrantkredse i Storbritannien. Han døde den 31. august 1962 i London og blev begravet på Brompton Cemetery . Den 8. juni 1990 blev hans lig returneret til Polen og begravet på Powzki -kirkegården i Warszawa. Begravelsessted:

En af hans slægtninge var den kendte filminstruktør Krzysztof Kielowski .

Sawoj Skadkowskis arkiv er deponeret på Archiwum Emigracji i universitetsbiblioteket ved Torun University .

Hæder og priser

og mange internationale priser.

Skadkowski modtog æresborgerskab i Czelad og Gbin .

Referencer

eksterne links

Opiniones de nuestros usuarios

Esther Frost

Jeg blev slået af denne artikel om Felicjan Sawoj Skadkowski, det er sjovt, hvor velafmålte ordene er, det er ligesom... elegant., Endelig en artikel om Felicjan Sawoj Skadkowski

Astrid Ravn

Jeg kan godt lide webstedet, og artiklen om Felicjan Sawoj Skadkowski er det, jeg ledte efter

Randi Gravesen

Jeg ved ikke, hvordan jeg kom til denne artikel om Felicjan Sawoj Skadkowski, men jeg kunne virkelig godt lide den., Det var artiklen om Felicjan Sawoj Skadkowski, jeg ledte efter